-
Playlistul lunii. Astăzi, despre melodiile din liceu.
Băi, nu știu câți dintre voi ați trecut deja de vârsta de 28-29 de ani, dar la mine e prima dată și mi se întâmplă lucruri. :)) Și mișto, și mai puțin plăcute. Vorbim despre revederea cu colegii de liceu. După 10 ani!!! Pfuiii, cum au zburat anii ăștia… Mâine e marea reîntâlnire, nu am reușit să ne strângem prea mulți, poate nici măcar jumătate din clasă, dar e important că ne vom revedea diriginții. Am avut trei: un dirig și două dirige. :)) Ne-am atașat de fiecare în parte, iar asta se vede încă și acum, peste ani, când acceptă cu drag invitația noastră de a petrece câteva zeci…
-
Treaptă.
Distanța apare, te lovește și trage de tine ca de-un câine mort, Să mergi pe drumul tău, indiferent că doare, că poți sau nu vrei, Atât ți-a mai rămas când vezi c-ai pierdut, că te simți netot – Ți s-a rupt craca de sub picioare, atârni numai în clei, Cleiul copacului de care aveți grijă din clipa unu a lumii tale, de care ai agățat leagănul alinării rebelei suferinți… A fi sau a nu fi scrise de noi, lăbărțat, pe câteva petale ale trandafirilor sădiți în suflet – mă doare, strâng din dinți. Să scrii balade triste despre ai tăi părinți Nu-i treabă de copil. Am crescut aici, în suflet rupt…